buruma161_Drew AngererGetty Images_usprotestusflagwhitehouse Drew Angerer/Getty Images

Další dlouhé horké léto v Americe

NEW YORK – Mohla by Spojené státy čekat repríza léta roku 1968? I tehdy svět viděl obrazy kypícího vzteku lidových vrstev v Americe, když převážně afroamerická vnitřní města pohltily plameny a pořádková policie spolu se členy Národní gardy útočili na mladé lidi slzným plynem, napadali je a často je i brutálně bili.

Výsledkem těchto občanských nepokojů byl vývoj, jehož se někteří liberálové v Americe obávají i koncem letošního roku. Republikánský prezidentský kandidát Richard Nixon slíbil „mlčící většině“, „nekřiklounům“ a „nedemonstrantům“, že obnoví právo a pořádek silou. Zdevastované a převážně afroamerické městské oblasti přišly o federální zdroje a ocitly se v ještě větší izolaci, obyvatelé bělošských předměstí si nakoupili ještě více zbraní a policejní složky byly vyzbrojeny, jako by byly další složkou armády.

Nepokoje v roce 1968 začaly stejně jako dnešní protesty vztekem vůči útisku černochů v Americe. Den poté, co Martin Luther King Jr. prohlásil, že „národ je nemocný“, ho bílý rasistický zločinec zastřelil. Protesty, jež následovaly, nebyly pouhým projevem vzteku nad Kingovým zavražděním, ale i nad absencí hospodářských a vzdělávacích příležitostí, jež byly důsledkem dlouhých a často i násilných dějin rasismu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/oJuASZHcs