buruma161_Drew AngererGetty Images_usprotestusflagwhitehouse Drew Angerer/Getty Images

Další dlouhé horké léto v Americe

NEW YORK – Mohla by Spojené státy čekat repríza léta roku 1968? I tehdy svět viděl obrazy kypícího vzteku lidových vrstev v Americe, když převážně afroamerická vnitřní města pohltily plameny a pořádková policie spolu se členy Národní gardy útočili na mladé lidi slzným plynem, napadali je a často je i brutálně bili.

Výsledkem těchto občanských nepokojů byl vývoj, jehož se někteří liberálové v Americe obávají i koncem letošního roku. Republikánský prezidentský kandidát Richard Nixon slíbil „mlčící většině“, „nekřiklounům“ a „nedemonstrantům“, že obnoví právo a pořádek silou. Zdevastované a převážně afroamerické městské oblasti přišly o federální zdroje a ocitly se v ještě větší izolaci, obyvatelé bělošských předměstí si nakoupili ještě více zbraní a policejní složky byly vyzbrojeny, jako by byly další složkou armády.

Nepokoje v roce 1968 začaly stejně jako dnešní protesty vztekem vůči útisku černochů v Americe. Den poté, co Martin Luther King Jr. prohlásil, že „národ je nemocný“, ho bílý rasistický zločinec zastřelil. Protesty, jež následovaly, nebyly pouhým projevem vzteku nad Kingovým zavražděním, ale i nad absencí hospodářských a vzdělávacích příležitostí, jež byly důsledkem dlouhých a často i násilných dějin rasismu.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading and receive unfettered access to all content, subscribe now.

Subscribe

or

Unlock additional commentaries for FREE by registering.

Register

https://prosyn.org/oJuASZHcs