London Brexit Feng Li/Getty Images

Přežije Londýn brexit?

LONDÝN – Brexit vypustil mezi finanční holuby londýnské City hladového kocoura. Nikdo zatím neví, jaký budou mít firmy se sídlem v Británii přístup na jednotný finanční trh Evropské unie, a rozhodnutí premiérky Theresy Mayové vypsat na 8. červen parlamentní volby situaci dále zkomplikovalo, přinejmenším krátkodobě. Panuje však nepříjemný předpoklad, že se něco musí změnit a že země za odchod z EU bude muset zaplatit.

Finanční firmy se sídlem v Británii, a zejména ty, které si za své evropské sídlo vybraly Londýn právě z toho důvodu, že si chtěly zabezpečit přístup na celý trh EU z jediného místa, proto nyní zvažují možnosti. Koneckonců je k tomu zavazují i regulátoři, když jim kladou otázku, jak zachovají kontinuitu klientských služeb v případě „tvrdého“ brexitu. (Vláda Mayové raději hovoří o „čistém“ brexitu, ale to je jen sémantika.)

Konkurenční evropská centra vycítila příležitost přetáhnout část tohoto byznysu zpět na kontinent (nebo do Irska). Dominance Londýna leží jiným vládám už dlouho v žaludku. Vědomí, že hlavní centrum obchodování s nástroji denominovanými v eurech se nachází mimo eurozónu, pro ně bylo skličující.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/qBiAhikcs