Podpoří Cancún rozvoj, nebo ho podkope?

V době od 10. do 14. září se sejdou ministři obchodu z celého světa, aby absolvovali dalsí fázi obchodních jednání, která by měla vejít ve známost jako Rozvojové kolo. Na poslední schůzce v Dauhá v listopadu 2001 ministři uznali nespravedlnosti vyplývající z předchozího, takzvaného Uruguayského kola obchodních jednání. Stávající kolo mělo tyto nerovnosti napravit.

Člověk by si myslel, že se rozvojové země budou na schůzku těsit jako na příležitost dosáhnout spravedlivějsího systému celosvětového obchodu. Místo toho se vsak mnohé z nich obávají, že to, co se stalo v minulosti, se stane znovu: tajná vyjednávání, kroucení ruky a projevy hrubé ekonomické síly ze strany USA a Evropy - a také zájmových skupin v rozvinutých zemích - s cílem zajistit ochranu zájmů bohatých.

V úsilí učinit jednání otevřenějsími a průhlednějsími bylo sice dosaženo jistého pokroku, avsak snaha zajít jestě dále narazila na odpor, a to z dobrého důvodu: nevyvážené procesy pomáhají dosáhnout nevyvážených výsledků. Světová obchodní organizace (WTO), v níž má každá země jeden hlas, by se mohla zdát mnohem ,,demokratičtějsí`` než kupříkladu MMF, kde má jediná země - USA - právo veta. Reálpolitika ekonomické moci vsak paradoxně zajistila, že i ve WTO převládají zájmy rozvinutých zemí.

https://prosyn.org/TOJSC0Bcs