Zotaví se banky a finanční trhy v roce 2009?

NEW YORK – Globální finanční trhy zažily vampnbsp;roce 2008 nejhorší krizi od velké hospodářské krize zampnbsp;30. let minulého století. Významné finanční instituce zkrachovaly, jiné byly lacino prodány nebo přežily pouze po velkých sanacích. Globální akciové trhy klesly o více než 50%, rozpětí úrokových sazeb se prudce zvýšilo, dostavilo se těžké zadrhnutí likvidity i úvěrů a řada rozvíjejících se ekonomik se vrávoravě obrátila se žádostí o pomoc na Mezinárodní měnový fond.

Co nás tedy čeká vampnbsp;roce 2009? Je nejhorší za námi, nebo teprve před námi? Chceme-li na tyto otázky odpovědět, musíme pochopit, že se nacházíme v bludném kruhu hospodářského poklesu a zhoršujících se finančních podmínek.

Spojené státy bezpochyby zažijí nejhorší recesi za posledních několik desetiletí – hluboký a vleklý hospodářský pokles trvající přibližně 24 měsíců až do konce roku 2009. Navíc poklesne celá globální ekonomika. Eurozónu, Velkou Británii, kontinentální Evropu, Kanadu, Japonsko i další rozvinuté ekonomiky zasáhne recese. Navíc existuje riziko tvrdého přistání pro ekonomiky sampnbsp;rozvíjejícími se trhy, neboť obchodní, finanční a měnové vazby přenesou reálné a finanční šoky na ně.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/IfrflAg/cs;