3

Vyšlete klauny

NEW YORK – Když přespříliš Italů koncem minulého měsíce hlasovalo buď pro pochybného a zdiskreditovaného podnikatelského magnáta, anebo pro baviče, evropské akciové trhy se zřítily. Bez důvěry veřejnosti v politickou třídu se může stát, že Itálie bude nezvladatelná.

Italové ale nejsou sami. Zlost namířená proti politickému establishmentu se stala celosvětovým fenoménem. Čínským blogerům, americkým aktivistům z hnutí Tea Party, britským eurofobům, egyptským islamistům, nizozemským populistům, příznivcům řecké krajní pravice i thajským „červeným tričkům“ je společná jedna věc: nenávist vůči statu quo a pohrdání elitami země. Žijeme ve věku populismu. Autorita konvenčních politiků a tradičních médií se rychle vytrácí.

Populismus může být nezbytným korektivem, když politické strany zkornatí, masmédia ovládne lhostejnost (či blízkost k moci) a úřednický aparát nereaguje na potřeby lidu. V globalizovaném světě řízeném bankéři a technokraty mnoho lidí cítí, že do veřejných záležitostí nemohou mluvit a cítí se opuštění.

Své národní politiky, čím dál neschopnější řešit vážné krize, podezíráme, často plným právem, že jim jde o jejich vlastní zájmy. Jediné, co můžeme udělat, je zúčtovat s těmi darebáky ve volbách, často volbou kandidátů, které bychom za normálních časů nebrali až tak vážně.