Proč turecká armáda zůstane doma

Právě když se začal rozplývat kouř z loňských domácích politických konfliktů Turecka, přiměl další vražedný útok kurdských separatistů na turecké vojáky vládu této země k hrozbám vojenskými útoky v severním Iráku. Tato vyhlídka zvyšuje rizika pro Turecko, Irák i Spojené státy. Existují však důvody k pochybnostem, zda je situace skutečně tak nebezpečná, jak naznačují poslední titulky.

Turecko obviňuje irácké Kurdy, že poskytují útočiště 3000 až 3500 nejaktivnějším kurdským radikálům v Turecku – separatistickým partyzánům z PKK, jimž je pouze v letošním roce kladeno za vinu úmrtí zatím 80 tureckých vojáků. Problémy dostoupily vrcholu 7. října, kdy kurdští bojovníci zabili nedaleko od tureckých hranic s Irákem 13 tureckých vojáků.

Turecká veřejnost žádala akci a vláda premiéra Recepa Tayyipa Erdogana na toto volání reagovala. Navzdory výzvám k trpělivosti a zdrženlivosti ze strany Iráku a USA poskytli turečtí zákonodárci poměrem hlasů 507:19 Erdoganovi možnost, aby kdykoliv během příštího roku nařídil přeshraniční vojenské údery v Iráku.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/zxARYgn/cs;