borrell6_artJazz_Getty Images_eu building artJazz/Getty Images

Európa stratégiai tétlensége nem járható út

BRÜSSZEL – Európában sokakban ébredt újra a remény, hogy a transzatlanti kapcsolatok helyreállnak, miután Joe Bident választották meg az Egyesült Államok következő elnökévé. Ez azonban nem jelentheti egyszerűen a múlthoz való visszatérést. A számos nemzeti és nemzetközi kihívással szembenézni kényszerülő Egyesült Államok csak olyan mértékben fogja értékelni a transzatlanti kapcsolatot, amennyiben az az ország számára tényleges értéket teremt. Ezt az értéket egy a globális felelősségvállalás terén nagyobb részt vállaló Európa biztosítani tudja.

Sokan beszélnek „Európai stratégiai autonómiájának” megteremtéséről – de mit jelent ez a gyakorlatban? Az autonómia nem teljes függetlenséget vagy elszigeteltséget jelent a világ többi részétől, hanem azt a képességet jelenti, hogy önálló módon tudunk gondolkodni, és hogy saját értékeink és érdekeink alapján tudunk cselekedni. Az Európai Uniónak ezt a fajta autonómiát kell kialakítania, ugyanakkor meg kell erősítenie szövetségeit és fenn kell tartania a multilateralizmus és a nyitottság iránti elkötelezettségét.

A mostani antagonisztikus nemzetközi környezetben, amelyet fokozódó geopolitikai rivalizálás és a nagyhatalmak egyre élesebb versengése jellemez, az EU-nak komoly stratégiai kihívásokkal kell szembenéznie. Ezért, ahogy azt Angela Merkel lényegretörően megfogalmazta: „Nekünk, európaiaknak, a saját kezünkbe kell vennünk sorsunk irányítását.” Meg kell állnunk saját lábunkon.

https://prosyn.org/2P9kEbuhu