borrell6_artJazz_Getty Images_eu building artJazz/Getty Images

Strategické otázky: Evropa nemůže jen spokojeně přihlížet

BRUSEL – Zvolení Joea Bidena příštím prezidentem Spojených států vyvolalo v Evropě naději, že transatlantické vztahy znovu naberou původní směr. Minulost ovšem nikdo jen tak jednoduše nevrátí. Tváří v tvář početným domácím i zahraničním výzvám budou USA transatlantické vztahy oceňovat jedině v případě, že budou zdrojem skutečných hodnot. To může Evropa zajistit, bude-li silnější a ponese-li větší díl globální odpovědnosti.

Mnohokrát bylo zmiňováno dosažení „evropské strategické autonomie“ – co to ale obnáší v praxi? Autonomie by neměla znamenat naprostou nezávislost nebo izolaci od zbytku světa. Označuje schopnost myslet samostatně a jednat v souladu s vlastními hodnotami a zájmy. Tohoto druhu autonomie musí Evropská unie dosáhnout. Zároveň pak je třeba posilovat naše aliance a zachovat naše závazky, pokud jde o multilateralismus a otevřenost.

V současném antagonistickém mezinárodním prostředí, v němž narůstá geopolitická rivalita a soupeření mocností, se EU vyrovnává se závažnými strategickými výzvami. Právě proto – jak před časem zpříma prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová – „my Evropané musíme vzít svůj osud skutečně do vlastních rukou“. Musíme být schopni se o sebe postarat.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/2P9kEbucs