Proč hovořit s Íránem?

WASHINGTON, DC – Na 12. června připadá první výročí zpochybňovaného znovuzvolení Mahmúda Ahmadínedžáda íránským prezidentem. Navzdory vytrvalým snahám íránské opozice výsledek napadnout a prosadit pokrok v politické liberalizaci se Ahmadínedžádovi a jeho spojencům velkou měrou podařilo uchopit moc ještě pevněji, když při potlačování reformního hnutí nasadili brutální sílu. Naděje, že by režim mohlo smést všelidové povstání, vyprchaly.

Zároveň se vyostřuje krize kolem íránského jaderného programu. Íránský režim se nadále vzpírá snahám mezinárodního společenství, jejichž cílem je zabránit mu ve vývoji jaderných zbraní. Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy se v reakci na to snaží prostřednictvím Rady bezpečnosti Organizace spojených národů uvalit přísnější ekonomické sankce. Írán se nicméně přibližuje zvládnutí postupu obohacování uranu až na zbrojní kvalitu. Čím blíž se Írán k sestavení jaderné zbraně propracuje, tím větší je pravděpodobnost, že by Izrael, za pomoci USA, mohl na íránská jaderná zařízení zaútočit.

Zatvrzelost íránské vlády, její bezostyšné snahy oklamat jaderné inspektory, odporné výzvy ke zničení Izraele a brutální potlačování politických oponentů – to vše Obamovi poskytuje dobrý důvod k tomu, aby práskl dveřmi a dialog uťal. Vzhledem k tomu, že diplomacii se nepodařilo jaderné ambice Íránu zadržet, kritici snahy vyjednávat tvrdí, že je načase přistoupit k nátlaku dřív, než Írán překročí jaderný Rubikon. Sílící sborové volání se dnes zříká styků s vládci Íránu a trvá na tom, že je načase, aby se režim odporoučel.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/TZYDQ77/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.