35

Proč podpořit TPP?

CAMBRIDGE – Dohoda mezi vyjednavači z dvanácti zemí pacifického okruhu o Transpacifickém partnerství (TPP) představuje vítězství dosažené oproti všem předpokladům. V zájmu uzavření dohody se musely překonat obrovské politické překážky, domácí i mezinárodní. A kritikové ratifikace TPP, zejména ve Spojených státech, by dnes měli číst tuto dohodu s otevřenou myslí.

Řada sporných témat kolem TPP byla přinejmenším v americké politické terminologii interpretována jako spor levice versus pravice. Nepolevující nevraživost levice vůči dohodě – často na základě tvrzení, že americký Kongres nebyl během vyjednávání informován o jejím obsahu – s sebou nesla dvě rizika. Za prvé mohlo být zablokováno chvályhodné úsilí a za druhé se demokratická administrativa prezidenta Baracka Obamy mohla nechat přesvědčit, aby v zájmu získání potřebných hlasů od republikánů byla vstřícnější k americkým korporacím. Lidé, jimž leží na srdci práva zaměstnanců a životní prostředí, dokonce riskovali, že ublíží vlastním zájmům. Jelikož budili dojem, že za žádných podmínek TPP nepodpoří, měl Obama pramalou motivaci prosazovat jejich požadavky.

Viděno v tomto světle je výsledné TPP příjemným překvapením. Dohoda dává farmaceutickým firmám, tabákovým společnostem a dalším korporacím podstatně méně, než žádaly – dokonce do té míry, že americký senátor Orrin Hatch a někteří další republikáni dnes hrozí, že se postaví proti ratifikaci. Naopak ekologickým aktivistům dává dohoda víc, než se obtěžovali žádat.

Některých těchto výsledků bylo možná dosaženo díky tvrdému vyjednávání jiných obchodních partnerů (například Austrálie). Kritikové TPP by si dnes nicméně měli přečíst konkrétní ustanovení, o nichž tak dlouho tvrdili, že je chtějí vidět, a svůj odpor k dohodě by měli přehodnotit.