29

Americké celosvětové volby

NEW YORK – V nadcházejících prezidentských volbách ve Spojených státech nebude moci volit většina lidí na světě, přestože je pro ně v sázce hodně. Občané zemí mimo USA drtivou většinou preferují znovuzvolení Baracka Obamy oproti vítězství jeho vyzyvatele Mitta Romneyho. Jsou k tomu dobré důvody.

Co se týče ekonomiky, účinky Romneyho politik na vytváření nerovnější a rozdělenější společnosti by zahraničí přímo nepocítilo. V minulosti byl však často americký příklad v dobrém i ve zlém napodobován. Mnohé vlády si rychle osvojily mantru Ronalda Reagana o deregulovaných trzích – politiky, které nakonec vyvolaly nejhorší globální recesi od 30. let 20. století. Ostatní země, které šly v amerických šlépějích, zaznamenaly narůstající nerovnost – více peněz na vrcholu, více chudoby vespod a slabou střední třídu.

Romneym navržené kontrakční politiky – snaha předčasně snížit schodky, zatímco americká ekonomika je stále neduživá – téměř určitě oslabí už beztak bezkrevný americký růst, a zhorší-li se krize eura, mohla by přivodit další recesi. V takovém okamžiku by slábla americká poptávka a zbytek světa by důsledky Romneyho prezidentského působení skutečně pocítil zcela přímo.

To upozorňuje na téma globalizace, která znamená společné úsilí mezinárodního společenství na mnoha frontách. Kroky nezbytné s ohledem na obchod, finance, změnu klimatu a řadu dalších oblastí se však nedělají. Mnoho lidí tyto neúspěchy připisuje zčásti neexistenci amerického vedení. Jenže ačkoliv Romney apeluje na siláctví a říznou rétoriku, ostatní světoví lídři by jej patrně nenásledovali, neboť jsou přesvědčeni (podle mého soudu právem), že by USA – a spolu s nimi i jejich země – vedl špatným směrem.