buiter22_BEHROUZ MEHRIAFP via Getty Images) Behrouz Mehri/AFP via Getty Images

Pro trhy ten nejlepší ze všech možných světů

NEW YORK – Nejistota ohledně výsledku amerických prezidentských voleb se sice zřejmě povleče, akciový trh se ale zotavuje. Jestliže se volby rozhodnou v řádu týdnů – nikoli měsíců – a legitimitu výsledku nakonec přijmou oba kandidáti, lze očekávat, že robustní zůstane naladění byznysu i optimismus domácností. Ostatně jediným překvapením tohoto týdne je, jak těsným se souboj o hlasy ve sboru volitelů ukázal. Zpoždění při počítání hlasů bylo třeba očekávat a živost trhů a pozitivní ekonomický sentiment jsou v souladu s dřívějšími trendy.

Poněvadž byly brány vážně odhady mainstreamových médií, prognózou trhů až do 3. listopadu podle všeho bylo, že Joe Biden pohodlně zvítězí a demokraté znovu získají Senát USA a udrží si většinu ve Sněmovně reprezentantů. Kdyby se to bývalo stalo, demokraté by takové drtivé vítězství mohli interpretovat jako mandát k aktivisticky progresivní agendě. Její součástí by patně byla podstatná zvýšení veřejných výdajů za zboží a služby (mimo jiné ve zdravotnictví a školství), daňové a regulatorní reformy nevstřícné k byznysu, další protekcionistické politiky v oblasti obchodu a zahraničních investic a dalekosáhlé přerozdělování příjmů (včetně posílení programu Sociálního zabezpečení a dávek v nezaměstnanosti). Trhy by takovou agendu vnímaly jako negativní pro ceny rizikových aktiv.

Teď když jsou republikáni na cestě k udržení kontroly nad senátem a dosáhli překvapivých zisků ve sněmovně, k prosazování smělé demokratické agendy nebude mandát. Každá politika, která bude uzákoněna, si bude muset získat alespoň nějakou podporu z obou stran. Zákonodárci se budou muset omezit na vyjednání o opatřeních, na nichž je široká shoda, jako je třeba podnikatelsky vstřícná cyklická fiskální stimulace. Oproti dřívějším očekáváním modré vlny považují trhy tento scénář za důvod k oslavě.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/EnXKzSqcs