ISIS Haidar Hamdani/Getty Images

Proč přežívá ISIS

NEW YORK – Smrtící teroristické útoky v Istanbulu, Dháce a Bagdádu dokládají vražedný dosah Islámského státu (ISIS) v Evropě, severní Africe, na Blízkém východě a v částech Asie. Čím déle si ISIS zachová útočiště v Sýrii a Iráku, tím déle budou její teroristické sítě páchat taková krveprolití. Přesto ISIS není nijak zvlášť těžké porazit. Problém tkví v tom, že žádný ze států angažovaných v Iráku a Sýrii, včetně Spojených států a jejich spojenců, doposud k ISIS nepřistupoval jako ke svému hlavnímu nepříteli. Je načase, aby si takový přístup osvojily.

ISIS má nepočetné bojové síly, jež USA odhadují na 20-25 tisíc osob v Iráku a Sýrii a dalších zhruba 5000 v Libyi. Ve srovnání s počtem aktivních příslušníků vojsk v Sýrii (125 000), Iráku (271 500), Saúdské Arábii (233 500), Turecku (510 600) či Íránu (523 000) je ISIS nepatrný.

Navzdory slibu „pokořit a nakonec zničit“ ISIS, jejž v září 2014 vyslovil americký prezident Barack Obama, se USA a jejich spojenci, včetně Saúdské Arábie, Turecka a Izraele (v zákulisí), zaměřují spíš na svržení Bašára al-Asada v Sýrii. Vezměme si otevřené vyjádření izraelského generálmajora Hercla Haleviho (jež mi odcitoval novinář, který byl přítomen projevu, během něhož jej Halevi pronesl): „Izrael nechce být svědkem ukončení stavu věcí v Sýrii porážkou [ISIS], odchodem supervelmocí z regionu a zanecháním [Izraele] s Hizballáhem a Íránem, jež mají větší potenciál.“

https://prosyn.org/1BBz4yBcs