Proč jsem vydal Tchien-an-menské listy

Záliba čínského vedení v tajnůstkářství je příslovečná. Avšak roušku tajemství, která dosud halila metody rozhodování všemocné čínské strany, do značné míry odkrývá právě vydaný svazek ojedinělých dokumentů o zákulisních událostech týkajících se nechvalně známého masakru na Náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1989.

Materiály, které jsem vyvezl z Číny a rozhodl se zveřejnit, sestávají ze stovek dokumentů, jako jsou protokoly a zápisy z jednání, na nichž nejvyšší představitelé Čínské lidové republiky diskutovali o tom, jak zvládnout demonstrace na náměstí Tchien-an-men, klíčové projevy, poznámky ze zásadních telefonických rozhovorů mezi politickými vůdci, svodky bezpečnostních orgánů a policejní a vojenská hlášení. Jako celek poskytují tyto materiály jedinečný pohled na „modus operandi“ čínské vládnoucí elity.

Jakožto svědek a účastník událostí na Tchien-an-menu a navíc člověk s přístupem do historických archivů jsem cítil jako svou povinnost zveřejnit tyto záznamy o rozhodnutích, jež stála za tím, co se nakonec přihodilo. Pravda o dění z roku 1989 se více než deset let skrývala v tajných stranických archivech v Pekingu. Rozhodl jsem se angažovat se v tomto riskantním podniku, neboť jsem přesvědčen, že ti, kteří chtějí sloužit Číně, musí hodně přemýšlet o výsledcích a dopadech událostí na Náměstí Nebeského klidu. Navzdory obrovským změnám, kterými země od roku 1989 prošla, musí Čína nejen změnit své konečné rozhodnutí, že hnutí 4. června bylo „protirevoluční vzpourou“, ale znovu zahájit zastavený proces politické reformy a demokratizace. Doufám, že těmto těžko postižitelným cílům tyto dokumenty svým dílem pomohou.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/nhRIDk9/cs;
 1. Patrick Kovarik/Getty Images

  The Summit of Climate Hopes

  Presidents, prime ministers, and policymakers gather in Paris today for the One Planet Summit. But with no senior US representative attending, is the 2015 Paris climate agreement still viable?

 2. Trump greets his supporters The Washington Post/Getty Images

  Populist Plutocracy and the Future of America

  • In the first year of his presidency, Donald Trump has consistently sold out the blue-collar, socially conservative whites who brought him to power, while pursuing policies to enrich his fellow plutocrats. 

  • Sooner or later, Trump's core supporters will wake up to this fact, so it is worth asking how far he might go to keep them on his side.
 3. Agents are bidding on at the auction of Leonardo da Vinci's 'Salvator Mundi' Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images

  The Man Who Didn’t Save the World

  A Saudi prince has been revealed to be the buyer of Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi," for which he spent $450.3 million. Had he given the money to the poor, as the subject of the painting instructed another rich man, he could have restored eyesight to nine million people, or enabled 13 million families to grow 50% more food.

 4. An inside view of the 'AknRobotics' Anadolu Agency/Getty Images

  Two Myths About Automation

  While many people believe that technological progress and job destruction are accelerating dramatically, there is no evidence of either trend. In reality, total factor productivity, the best summary measure of the pace of technical change, has been stagnating since 2005 in the US and across the advanced-country world.

 5. A student shows a combo pictures of three dictators, Austrian born Hitler, Castro and Stalin with Viktor Orban Attila Kisbenedek/Getty Images

  The Hungarian Government’s Failed Campaign of Lies

  The Hungarian government has released the results of its "national consultation" on what it calls the "Soros Plan" to flood the country with Muslim migrants and refugees. But no such plan exists, only a taxpayer-funded propaganda campaign to help a corrupt administration deflect attention from its failure to fulfill Hungarians’ aspirations.

 6. Project Syndicate

  DEBATE: Should the Eurozone Impose Fiscal Union?

  French President Emmanuel Macron wants European leaders to appoint a eurozone finance minister as a way to ensure the single currency's long-term viability. But would it work, and, more fundamentally, is it necessary?

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now