0

Proč Barack Obama?

NEW YORK – Vítěz amerických prezidentských voleb zdědí dokonalou bouři problémů, jak ekonomických, tak mezinárodních. Bude čelit nejnáročnější vstupní agendě ze všech prezidentů od dob – a to říkám se vší vážností – Abrahama Lincolna, muže, který zachránil Unii. Poučnějším precedentem je ale rok 1933, kdy Franklin Roosevelt národu stiženému ekonomickým kolapsem a krachem veřejné důvěry nabídl podnětný projev a „odvážné experimentování“.

Pro mne je volba snadná – a nejen proto, že jsem povahou i životní drahou demokrat. Dlouhá a intenzivní politická kampaň odhalila obrovské rozdíly v& postojích, stylu i osobních rysech obou kandidátů. A výsledek se zdá jasný.

Úsudek . John McCain během své kariéry projevil sklon k& podstupování rizik; ve svých pamětech se hrdě označil za hazardního hráče. Jmenování charismatické, ale úžasně nekvalifikované Sarah Palinové uchazečkou o viceprezidentský post je jen nejkřiklavější z mnoha projevů skutečného McCaina. Statečnost v& boji svědčí o jeho patriotismu, kuráži a neoblomnosti, ale jeho úsudek se během jeho kariéry znovu a znovu ukázal jako značně nedostatečný.

Barack Obama je také neoblomný, ale jiným způsobem. Nikdo by neměl podceňovat, jak těžké pro něj bylo prošlapat si navzdory neuvěřitelným nevýhodám cestu až na krok od prezidentského úřadu. Avšak tam, kde je McCain vznětlivý a rozrušený, zůstává Obama mírný a klidný. Dospívá ke svým úsudkům v& klidu a metodicky; McCainovu impulzivnost si Obama oškliví, a právem – s& dějinami nelze hrát v& kostky. Viděl jsem řadu politických předáků pod tlakem kolísat, a tak tuto schopnost oceňuji víc než většinu jiných. A Barack Obama ji má.