Úsporná opatření a demoralizace

NEW HAVEN – Vysoká nezaměstnanost, kterou dnes v Evropě, ve Spojených státech i jinde zažíváme, je tragédií nejen kvůli celkové ztrátě výkonu, již tento stav přináší, ale i kvůli osobním a citovým následkům pro nezaměstnané, kteří nejsou součástí produktivní společnosti.

Úsporná opatření mají podle některých zastánců zlepšovat morálku. Britský premiér David Cameron, který patří k jejich stoupencům, vyjádřil přesvědčení, že jeho program sníží „závislost na dávkách“, obnoví „odolnost“ a povzbudí „ty, kdo konají, kdo tvoří, lidi s kladným přístupem k životu“. Také americký kongresman Paul Ryan tvrdí, že jeho program je součástí plánu na podporu „kreativity a podnikatelského ducha“.

Některé druhy úsporných programů mohou skutečně morálku pozvednout. Mniši nacházejí smysl života v nejstrozším prostředí a vojenské přijímací tábory prý budují charakter. Fiskální úsporné programy v podobě, v jaké se zavádějí dnes, však bezprostředně připravují lidi o práci a naplňují jejich životy pouze pocitem odmítání a vyřazení ze společnosti.

https://prosyn.org/Kutt0fHcs