Čí jsou to šampioni?

Na přední stránky novin se dostaly vazby mezi státy a obchodními společnostmi, naposledy v Rusku, kde se prezident Vladimír Putin zdá být posedlý budováním „národních šampionů“ v energetickém a leteckém a kosmickém sektoru. Takové snahy se jeví jako pouhá součást vzestupu protekcionismu v evropské politické debatě o podnikání, zejména co se týče přeshraničních akvizic.

Po celé Evropě se vlády staví do pozice, v níž mají být považovány za obhájce „národních“ hráčů před „cizími“ konkurenty. „Ekonomické vlastenectví,“ heslo ražené francouzským ministerským předsedou Dominiquem de Villepinem poté, co se v červenci 2005 objevily zvěsti o převzetí Danone ze strany PepsiCo, tento politický imperativ vystihuje zřejmě nejlépe. Třebaže de Villepinovy projevy jsou oproti většině politických lídrů plamennější, podhoubí tohoto smýšlení sahá daleko za hranice Francie.

Tatáž pohnutka se podle všeho uplatňuje u italské politiky vůči Autostrade, španělské vůči Endese, polské k tamnímu bankovnímu sektoru, u přístupu bývalého švédského premiéra k Volvu, německé stísněnosti ohledně fondů připodobněných ke „kobylkám“ na Deutsche Börse či u stále hlasitější britské obrany nezávislosti londýnské burzy na Spojených státech.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/gRrblay/cs;