Kdo si přeje druhou studenou válku?

TOLEDO, Španělsko – Zvěstuje válka na Kavkaze příchod druhé studené války? Nebo je to jen ruská výzva Západu ke změně globálního statu quo, který zde převládal od konce první studené války?

Ruská armáda rozhodně není způsobilá ke globální konfrontaci se Západem. Nejenže ruská rozvědka nedokázala odhalit chystaný gruzínský útok na Jižní Osetii, ale ruský systém elektronické války a špatně vybavené pozemní jednotky působily jako zastaralé pozůstatky sovětské éry.

Na druhou stranu nemusí být válka přehlídkou moderní zbrojní techniky, aby vyslala do světa silné politické sdělení. Globální vliv Ameriky se koneckonců snižuje navzdory faktu, že její armáda zůstává i nadále nejdokonalejší vojenskou mašinerií v dějinách. Demonstrováním, že Spojené státy ztratily monopol na jednostranné použití síly, a napadením amerického spojence – což si nikdy nedovolil dokonce ani Sovětský svaz – Rusko křiklavým způsobem zpochybnilo Pax Americana zrozený z amerického vítězství ve studené válce.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Uyj5z6H/cs;