Gayové a průprava na PrEP

LONDÝN – Dvě skupiny zkoumající účinnost potenciálně průlomového léku v boji proti HIV udělaly letos v říjnu neobvyklý krok. Oznámily, že jimi testovaná terapie, antiretrovirální lék s názvem Truvada, se ukázala jako dostatečně účinná na to, aby se ukončily fáze randomizovaných zkoušek, a že nabízejí tento lék všem účastníkům studií.

Výzkumníci zjistili, že u homosexuálních mužů, kteří vedle používání kondomů při sexu užívají také truvadu, existuje podstatně nižší pravděpodobnost nákazy HIV. Jde o další důkaz účinnosti takzvané preexpoziční profylaxe (PrEP) – metody, v jejímž rámci užívají HIV negativní lidé antiretrovirální léky, aby se ochránili před infekcí. Zkouška financovaná Nadací Gatesových v roce 2011 zjistila, že u heterosexuálních párů užívajících truvadu se riziko přenosu HIV snižuje o 73%.

Lidé bojující proti šíření HIV/AIDS tak dostali do svého arzenálu novou zbraň. Otázka nyní zní, jak nejlépe doručit tuto zbraň těm, kdo ji nejvíce potřebují: homosexuálním mužům v rozvojových zemích.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/YgdYP95/cs;