0

Gayové a průprava na PrEP

LONDÝN – Dvě skupiny zkoumající účinnost potenciálně průlomového léku v boji proti HIV udělaly letos v říjnu neobvyklý krok. Oznámily, že jimi testovaná terapie, antiretrovirální lék s názvem Truvada, se ukázala jako dostatečně účinná na to, aby se ukončily fáze randomizovaných zkoušek, a že nabízejí tento lék všem účastníkům studií.

Výzkumníci zjistili, že u homosexuálních mužů, kteří vedle používání kondomů při sexu užívají také truvadu, existuje podstatně nižší pravděpodobnost nákazy HIV. Jde o další důkaz účinnosti takzvané preexpoziční profylaxe (PrEP) – metody, v jejímž rámci užívají HIV negativní lidé antiretrovirální léky, aby se ochránili před infekcí. Zkouška financovaná Nadací Gatesových v roce 2011 zjistila, že u heterosexuálních párů užívajících truvadu se riziko přenosu HIV snižuje o 73%.

Lidé bojující proti šíření HIV/AIDS tak dostali do svého arzenálu novou zbraň. Otázka nyní zní, jak nejlépe doručit tuto zbraň těm, kdo ji nejvíce potřebují: homosexuálním mužům v rozvojových zemích.

Světová zdravotnická organizace udělala letos v létě důležitý krok k tomuto cíli, když doporučila PrEP všem homosexuálním mužům a mužům majícím sex s muži, a stala se tak první významnou mezinárodní zdravotnickou organizací, která to učinila. WHO odhaduje, že rozšířenější využívání PrEP by mohlo během příštích deseti let snížit počet infekcí HIV až o 25% mezi muži majícími sex s muži (tato kategorie zahrnuje všechny muže se zvýšeným rizikem nákazy, nejen ty, kteří se označují za homosexuální).

Přetrvává však jedna významná překážka: špatné právní postavení homosexuálních mužů ve velké části rozvojového světa. V zemích, jako je Nigérie, kde byla nedávno schválena legislativa namířená proti homosexualitě, by se muži řídící se novými směrnicemi Světové zdravotnické organizace o PrEP mohli vystavit hrozbě vězení.

Atmosféra oficiálně posvěcené homofobie v Nigérii už zvrátila pokrok v boji proti AIDS. Studie provedená v roce 2006 zjistila, že 13% mužů majících sex s muži v Nigérii je HIV pozitivní, oproti 4,5% všech Nigerijců. Do roku 2012 se procento nakažených mužů majících sex s muži zvýšilo na 17%. Stále vyšší počet mužů přitom uvádí, že se ve zdravotnických centrech setkává s homofobií, což snižuje pravděpodobnost, že vyhledají pomoc.

Důsledky snad ani nemohou být závažnější. Předloni mě na Facebooku kontaktoval jeden mladý HIV pozitivní muž z Nigérie a popsal mi, jaké útrapy musí každý měsíc snášet na klinice. Sestra v nemocnici prý tráví víc času přednáškami o špatnostech homosexuality než vysvětlováním, jaké léky má muž užívat a jaké jsou jejich možné vedlejší účinky. Muž, student třetího ročníku medicíny, mi poté oznámil, že se rozhodl přestat na kliniku docházet. Když jsem se ho zeptal, jakým způsobem bude pokračovat v léčbě, řekl, že má v zahraničí přítele, který mu dané léky dokáže obstarat. O necelé dva roky později jsem viděl na Facebooku aktualizaci oznamující jeho smrt.

Můj přítel z Facebooku není jediný, kdo za nigerijskou homofobii draze zaplatil. Předběžná zpráva Aliance solidarity Nigérie, což je koalice organizací gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů (LGBT), podrobně popisuje obrovský propad využívání HIV služeb muži majícími sex s muži v prvních šesti měsících po uzákonění homofobní legislativy. Tento pokles se pohybuje od 40% v Lagosu – nejkosmopolitnějším městě Nigérie – až po 70% v Kanu, což je převážně muslimský stát.

Nigerijci žijící s HIV musí dělat víc než jen bojovat s infekcí; také musí bojovat se sociálním stigmatem, snášet diskriminaci ze strany sekulárních i náboženských institucí a dnes už i čelit potenciálním hrozbám ze strany justičního systému. V tomto prostředí začíná příslib PrEP slábnout, neboť rizika spojená s vyhledáním léčby jsou vyšší než potenciální život zachraňující přínosy.

V Ugandě je situace podobná. Když tam letos na jaře sílila právní perzekuce gayů, provedla vláda razii na jednu HIV kliniku a odebrala jí povolení k poskytování péče a podpory HIV pozitivním mužům majícím sex s muži.

Jako africký aktivista s více než desetiletými zkušenostmi v boji proti HIV doufám, že Světová zdravotnická organizace naváže na svůj důležitý první krok v podobě doporučení PrEP. To znamená, že zahájí veřejnou diskusi se státy jako Nigérie, Uganda, Gambie či Rusko o významu začlenění všech lidí do boje proti HIV.

WHO by měla dát jasně najevo, že ačkoliv se nezasazuje o politická práva LGBT, je odhodlaná zajistit, aby všichni lidé, jimž může PrEP prospět, měli přístup k nezbytným lékům beze strachu z právních následků. Výzkumníci, farmaceutické společnosti i bojovníci za lidská práva se musí připojit k boji za zajištění, aby PrEP byla dostupná – bez rizika – těm, kdo ji nejvíce potřebují.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.