0

Gayové a průprava na PrEP

LONDÝN – Dvě skupiny zkoumající účinnost potenciálně průlomového léku v boji proti HIV udělaly letos v říjnu neobvyklý krok. Oznámily, že jimi testovaná terapie, antiretrovirální lék s názvem Truvada, se ukázala jako dostatečně účinná na to, aby se ukončily fáze randomizovaných zkoušek, a že nabízejí tento lék všem účastníkům studií.

Výzkumníci zjistili, že u homosexuálních mužů, kteří vedle používání kondomů při sexu užívají také truvadu, existuje podstatně nižší pravděpodobnost nákazy HIV. Jde o další důkaz účinnosti takzvané preexpoziční profylaxe (PrEP) – metody, v jejímž rámci užívají HIV negativní lidé antiretrovirální léky, aby se ochránili před infekcí. Zkouška financovaná Nadací Gatesových v roce 2011 zjistila, že u heterosexuálních párů užívajících truvadu se riziko přenosu HIV snižuje o 73%.

Erdogan

Whither Turkey?

Sinan Ülgen engages the views of Carl Bildt, Dani Rodrik, Marietje Schaake, and others on the future of one of the world’s most strategically important countries in the aftermath of July’s failed coup.

Lidé bojující proti šíření HIV/AIDS tak dostali do svého arzenálu novou zbraň. Otázka nyní zní, jak nejlépe doručit tuto zbraň těm, kdo ji nejvíce potřebují: homosexuálním mužům v rozvojových zemích.

Světová zdravotnická organizace udělala letos v létě důležitý krok k tomuto cíli, když doporučila PrEP všem homosexuálním mužům a mužům majícím sex s muži, a stala se tak první významnou mezinárodní zdravotnickou organizací, která to učinila. WHO odhaduje, že rozšířenější využívání PrEP by mohlo během příštích deseti let snížit počet infekcí HIV až o 25% mezi muži majícími sex s muži (tato kategorie zahrnuje všechny muže se zvýšeným rizikem nákazy, nejen ty, kteří se označují za homosexuální).

Přetrvává však jedna významná překážka: špatné právní postavení homosexuálních mužů ve velké části rozvojového světa. V zemích, jako je Nigérie, kde byla nedávno schválena legislativa namířená proti homosexualitě, by se muži řídící se novými směrnicemi Světové zdravotnické organizace o PrEP mohli vystavit hrozbě vězení.

Atmosféra oficiálně posvěcené homofobie v Nigérii už zvrátila pokrok v boji proti AIDS. Studie provedená v roce 2006 zjistila, že 13% mužů majících sex s muži v Nigérii je HIV pozitivní, oproti 4,5% všech Nigerijců. Do roku 2012 se procento nakažených mužů majících sex s muži zvýšilo na 17%. Stále vyšší počet mužů přitom uvádí, že se ve zdravotnických centrech setkává s homofobií, což snižuje pravděpodobnost, že vyhledají pomoc.

Důsledky snad ani nemohou být závažnější. Předloni mě na Facebooku kontaktoval jeden mladý HIV pozitivní muž z Nigérie a popsal mi, jaké útrapy musí každý měsíc snášet na klinice. Sestra v nemocnici prý tráví víc času přednáškami o špatnostech homosexuality než vysvětlováním, jaké léky má muž užívat a jaké jsou jejich možné vedlejší účinky. Muž, student třetího ročníku medicíny, mi poté oznámil, že se rozhodl přestat na kliniku docházet. Když jsem se ho zeptal, jakým způsobem bude pokračovat v léčbě, řekl, že má v zahraničí přítele, který mu dané léky dokáže obstarat. O necelé dva roky později jsem viděl na Facebooku aktualizaci oznamující jeho smrt.

Můj přítel z Facebooku není jediný, kdo za nigerijskou homofobii draze zaplatil. Předběžná zpráva Aliance solidarity Nigérie, což je koalice organizací gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů (LGBT), podrobně popisuje obrovský propad využívání HIV služeb muži majícími sex s muži v prvních šesti měsících po uzákonění homofobní legislativy. Tento pokles se pohybuje od 40% v Lagosu – nejkosmopolitnějším městě Nigérie – až po 70% v Kanu, což je převážně muslimský stát.

Nigerijci žijící s HIV musí dělat víc než jen bojovat s infekcí; také musí bojovat se sociálním stigmatem, snášet diskriminaci ze strany sekulárních i náboženských institucí a dnes už i čelit potenciálním hrozbám ze strany justičního systému. V tomto prostředí začíná příslib PrEP slábnout, neboť rizika spojená s vyhledáním léčby jsou vyšší než potenciální život zachraňující přínosy.

V Ugandě je situace podobná. Když tam letos na jaře sílila právní perzekuce gayů, provedla vláda razii na jednu HIV kliniku a odebrala jí povolení k poskytování péče a podpory HIV pozitivním mužům majícím sex s muži.

Jako africký aktivista s více než desetiletými zkušenostmi v boji proti HIV doufám, že Světová zdravotnická organizace naváže na svůj důležitý první krok v podobě doporučení PrEP. To znamená, že zahájí veřejnou diskusi se státy jako Nigérie, Uganda, Gambie či Rusko o významu začlenění všech lidí do boje proti HIV.

Support Project Syndicate’s mission

Project Syndicate needs your help to provide readers everywhere equal access to the ideas and debates shaping their lives.

Learn more

WHO by měla dát jasně najevo, že ačkoliv se nezasazuje o politická práva LGBT, je odhodlaná zajistit, aby všichni lidé, jimž může PrEP prospět, měli přístup k nezbytným lékům beze strachu z právních následků. Výzkumníci, farmaceutické společnosti i bojovníci za lidská práva se musí připojit k boji za zajištění, aby PrEP byla dostupná – bez rizika – těm, kdo ji nejvíce potřebují.

Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka.