Kdo se bojí Al-Džazíry?

K arabské satelitní televizní stanici Al-Džazíra se sídlem v Kataru není nikdo lhostejný. Když o ní diskutují američtí představitelé, v podstatě vidíte, jak v nich kypí krev. V kontextu snu o tom, že všichni Arabové budou jednotní a nezávislí na zahraniční nadvládě, je Al-Džazíra nepopiratelně součástí arabských aspirací. To ovšem neznamená, že je její zpravodajství nepravdivé.

Ve skutečnosti je Al-Džazíra, kterou americký ministr zahraničí Colin Powell označuje za „příšernou" a „předpojatou", klíčovým nástrojem reforem a změn, po nichž vskutku demokratičtí arabští aktivisté i mezinárodní společenství jedním hlasem volají. Amerika je však natolik popuzena, že založila vlastní arabskojazyčný tlampač v podobě satelitní stanice Al-Hurrá.

Vysílání Al-Hurrá je ovšem ve Spojených státech zakázáno, poněvadž stanice je státem kontrolovaná. Arabové jí také nevěří. Svůj status poslušného pudlíka demonstrovala tím, že nikdy neodvysílala záběry týraných vězňů v nechvalně proslulé bagdádské věznici Abú Ghrajb. Přinejmenším v tomto ohledu Al-Hurrá dokonale zapadá do tradice krotkých arabských státních vysílatelů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/AAV33KI/cs;