0

Koho je potřeba na postu prezidenta EU?

Ať už do nového vrcholného úřadu Evropy nastoupí jako předseda Evropské rady kdokoli, zformuje jeho charakter. Bude-li to někdo s celosvětovým věhlasem, předsednictví se okamžitě zapíše jako post globálního významu. Pokud ale první vykonavatel úřadu nebude všeobecně známý, předsednictví bude souzeno stát se jen dalším z matoucí přemíry ctihodných vysokých postů Evropské unie, kterých si mimo Brusel nikdo neváží a ve kterých se nikdo nezasvěcený nevyzná.

Hlavní je uvědomit si, že později už Evropa nebude mít možnost tento post pozvednout. Přejde-li předsednictví do rukou politikovi bez proslulosti a charismatu, navždy se usadí na spodních příčkách světové hierarchie.

Z půl tuctu kandidátů na „prezidenta Evropy“ není třeba nikde představovat pouze Tonyho Blaira. Všechna ostatní jména v touto kroužku je nutné doplnit nějakým popiskem – bývalý finský to a to či rakouský to a ono.

Zda si současní předsedové vlád 27 členských států EU vyberou právě Blaira, nikdo neví. Přetrvává značná nevole nad jeho úlohou v invazi do Iráku a pak je tu ona nepříznivá okolnost, že pochází z euroskeptické Británie a že jej mnoho představitelů levice považuje za lídra, jehož „třetí cesta“ byla zradou socialismu.