0

Kdo ztratil Turecko?

PAŘÍŽ – „Kdo ztratil Turecko?“ Tato v minulosti častokrát pokládaná otázka se znovu dostává do popředí po prudkém vzplanutí vášní tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana, jenž během nedávného Světového ekonomického fóra v Davosu náhle opustil panelovou diskusi, jíž se účastnil i izraelský prezident Šimon Peres. Turecká otázka má přitom obrovský význam, protože se dotýká některých nejvrtkavějších a nejznepokojivějších diplomatických sporů ve světě.

Pokud jsme Turecko skutečně „ztratili“, pak za to nesou zodpovědnost Evropská unie, Spojené státy, Izrael i Turecko samotné. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy jednoznačně vyjádřil sílící výhrady EU vůči členství Turecka. V USA nese část viny bývalý prezident George W. Bush kvůli válce v Iráku. Rovněž Izrael má svůj podíl viny na odcizení mezi Tureckem a Západem v důsledku libanonské války v roce 2006 a nedávných vojenských operací v Gaze.

Všechny tyto události Turecko rozrušily a dezorientovaly a vzniklou situaci ještě zhoršují dopady nejhorší globální hospodářské krize od 30. let na tuto zemi.

Sekulární a prozápadní turecké elity mohou samozřejmě dál pokládat EU a USA za významné, byť nikoliv nepostradatelné spojence a partnery, zatímco islámský fundamentalismus, Hamás, Hizballáh a Írán možná považují za reálné nebo přinejmenším potenciální hrozby. Přesto jsou i ony přesvědčeny, že se Evropa chová vůči Turecku nepatřičně, když své krátkodobé populistické reflexy kombinuje s absencí dlouhodobé strategické vize.