Kdo za to může?

PRINCETON – Teď když hospodářská krize vypadá méně hrozivě (alespoň pro tento okamžik) a prognostici rozeznávají „zelené výhonky“ oživení, rozbíhá se ještě rozsáhlejší hra na hledání viníka. Finanční krize nabízí zřejmě nekonečné příležitosti k odhalování podvodů, protiprávního jednání a korupce. Nejsme si ale úplně jisti, koho nebo co vlastně demaskovat.

Nejzřetelnějšími viníky byli zprvu čelní bankéři. Řídili instituce, které značně dlouhou dobu vydělávaly na nesprávném oceňování rizika a pak se domáhaly veřejné podpory s argumentem, že jsou příliš velké na to, aby zkrachovaly. Šéfové bank se zdáli nadutí a přeplacení a snadno se démonizovali.

Ale co politický proces? Proč nebyly banky pod bedlivější kontrolou a lépe regulované? Nejde o to, že by politici byli v jednoduchém smyslu „koupení“; spíš sami sebe přesvědčili, že finanční inovace otevírají brány větší všeobecné prosperitě, vyšší míře vlastnictví rodinných domů a samozřejmě masové podpoře ve volbách.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/PNJqieK/cs;