Kdo je Gordon Brown?

Gordon Brown konečně od Tonyho Blaira přebírá úlohu britského ministerského předsedy a naplňuje tak, jako by právem, svou celoživotní ambici. To je jeho první problém. Nebyl nikým zvolen – nezvolila jej ani Labouristická strana, ani britští voliči; přišel pouze k dědictví, o němž si už dlouho myslí, že mu náleží.

Jak si tedy Brown jako nový lídr Británie zajistí legitimitu? Jasná je jedna věc, totiž že legitimitu nezíská, bude-li nabízet jen víc toho, co posledních deset let servíroval Blair.

Brownův druhý problém je zrcadlovým obrazem prvého. Jako vysoce postavený člen vlády po celou dobu Blairova premiérství nese díl odpovědnosti za vše, co Blair udělal. Političtí komentátoři občas tvrdí, že v jejich fundamentálních politických přístupech rozeznávají významné odlišnosti. V praxi se však Brown držel v ústraní. Obratně řídil ekonomiku, ale v zásadních politických otázkách zůstával mlčenlivý a tajemný a zřejmě souhlasil se vším, co Blair dělal.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/tygY6ee/cs;