Kde jsou evropští optimisté?

Evropská unie je tak úspěšná, že by si člověk myslel, že při příležitosti jejího 50. výročí se bude tančit v ulicích. Chyba lávky, došlo jen na neutuchající řeči o nezdaru – dosáhnout politické unie, přijmout ústavu, uplatnit globální roli lídra a svou vizi, realizovat hospodářské reformy a seznam nářků pokračuje. „EU je na autopilotovi, v patové situaci, v hluboké krizi,“ tvrdí Joschka Fischer, bývalý německý ministr zahraničí a významný hlas v Evropě.

Toto zoufalství a lomení rukama ale jednoduše není přesvědčivé. Pohlédněme na Německo. Po druhé světové válce bylo poraženým a zlomeným státem s anamnézou dysfunkčního nacionalismu. Úplně vyléčené Německo je dnes zcela evropské a demokratické jako každý jiný členský stát EU – ba pod vedením Angely Merkelové si Německo vydobylo pozici nejvýznamnější evropské země.

EU si za svou transformaci zasluhuje obrovské uznání. Po válce bylo nejpřednějším cílem EU umírnit nacionalismus a podpořit regionalismus v Německu, což bylo úsilí, které se završilo ku prospěchu všech Evropanů. Neměli by Evropané – a s nimi i ostatní – tento ohromný úspěch oslavovat a neutápět se v poraženeckých hovorech o krizi a patu?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/sJuQbb4/cs;