singer181_Lane TurnerThe Boston Globe via Getty Images_uscoronavirusclosedsign Lane Turner/The Boston Globe via Getty Images

Kdy bude lék proti pandemii horší než samotná nemoc?

MELBOURNE/OXFORD – Ve snaze zastavit šíření koronaviru COVID-19 je k dnešnímu dni ve vládou nařízeném režimu omezeného pohybu téměř polovina světové populace, bezmála čtyři miliardy lidí.

Jak dlouho by nucená omezení pohybu měla trvat? Přímočarou odpovědí je, parafrázujeme-li britského ministerského předsedu Borise Johnsona, že tak dlouho, dokud „neporazíme“ COVID-19. Jenže kdy přesně to bude? Až nemoc nebude mít ani jeden člověk na Zemi? To se možná nikdy nestane. Až budeme mít vakcínu nebo účinnou léčbu? Na to můžeme snadno čekat rok a možná ještě déle. Chceme tak dlouho držet lidi v izolaci a společnosti se spuštěnými žaluziemi – zavřenými restauracemi, parky, školami a úřady?

Neříkáme to rádi, ale pravdu má americký prezident Donald Trump: „Nemůžeme dopustit, aby byl lék horší než samotná nemoc.“ Omezení pohybu má zdravotní přínosy: na COVID-19, jakož i další přenosné choroby, zemře méně lidí. Přináší ale reálná společenská a ekonomická negativa: sociální izolaci, nezaměstnanost a četné bankroty, abychom jmenovali jen tři. Tyto obtíže nejsou zatím zcela zřejmé, ale brzy budou.

https://prosyn.org/oYjn2p0cs