Až bude vládnout Čína

VÍDEŇÚvahy o budoucnosti jsou dnes pro Evropana znepokojivé. Spojené státy jsou vojensky přeexponované, politicky polarizované a finančně zadlužené. Zdá se, že Evropská unie stojí na pokraji propasti a mnoho Neevropanů pokládá starý kontinent za vysloužilou mocnost, která sice stále dokáže dělat na svět dojem dobrým vychováním, ale nikoliv odvahou nebo ctižádostí.

Výzkumy veřejného mínění provedené v uplynulých třech letech po celém světě setrvale naznačují, že mnoho lidí se k Západu odvrací zády a místo toho vzhlíží k Číně – s nadějí, se strachem, případně s obojím – jakožto k zemi, která se přesouvá do centra dění. Jak praví starý vtip, optimisté se učí mluvit čínsky, pesimisté se učí zacházet s kalašnikovem.

Malá armáda expertů sice tvrdí, že by se vzestup Číny na vrchol moci neměl předpokládat a že tato země stojí na vratkých hospodářských, politických i demografických základech, avšak panuje všeobecný názor, že moc Číny roste. Mnozí lidé si kladou otázku, jak by globální Pax Sinica mohl vypadat: jak se bude celosvětový vliv Číny projevovat? A jak by se čínská hegemonie lišila od její americké varianty?

https://prosyn.org/8Sb9LIVcs