Co čekat od 44. prezidenta

NEW YORK – Kampaně, ať už politické nebo vojenské, jsou vedeny s cílem zvítězit a ani současná prezidentská kampaň ve Spojených státech není výjimkou. Demokratický i republikánský kandidát dělají, co mohou, aby se ve zbývajících týdnech před hlasováním distancovali od neoblíbeného současného prezidenta a také jeden od druhého.

Velká pozornost se z dobrých důvodů věnuje zahraničně-politickým rozdílům mezi oběma kandidáty, které jsou v mnoha oblastech podstatné a zároveň dobře viditelné. Přesto lze vysledovat i jisté podobnosti – částečně proto, že některé jejich neshody nejsou tak výrazné, jak se zdá, a částečně proto, že příští prezident Spojených států bude čelit omezením, která bezpochyby zúží jeho manévrovací prostor v úřadu.

Vezměme si jako příklad Irák, což je téma, které americkou politiku v posledních pěti letech nejvíce rozděluje. Barack Obama pravidelně poukazuje na to, že rozhodnutí vstoupit do války bylo hluboce pomýlené; John McCain zase zdůrazňuje, jak výrazně se situace změnila od počátku roku 2007, kdy došlo ke zvýšení počtu amerických vojáků a revizi americké strategie. Pozorovatelům by nikdo nemohl vyčítat, kdyby si mysleli, že oba kandidáti hovoří o dvou zcela odlišných konfliktech.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/zv9EMm8/cs;