0

Co může Západ udělat

TBILISI – Vzhledem k& obrovským škodám, které Rusko napáchalo v& Gruzii, lze snadno dospět k& závěru, že Kreml dosáhl svých cílů. Zároveň však zatím Rusko nesplnilo svůj skutečný cíl – zbavit se Michaila Saakašviliho, prodemokratického a proamerického prezidenta Gruzie.

Jistě, Rusko posílilo svou kontrolu nad separatistickými enklávami Jižní Osetie a Abcházie. Rozdrtilo gruzínskou armádu, bolestně poškodilo gruzínskou ekonomiku a rozvířilo nesváry uvnitř západní aliance. V průběhu tří let vyzkoušelo všechny myslitelné taktiky, aby dosáhlo Saakašviliho pádu – podněcovalo domácí povstání, uvalilo na Gruzii hospodářskou blokádu, posilovalo svou vojenskou přítomnost v& enklávách a nakonec vyprovokovalo válku. Gruzínský prezident však nadále setrvává u moci.

Zde v& Tbilisi pochopitelně panuje značné napětí. Ruské tanky se nacházejí necelých 40 kilometrů odtud, a když jsem projížděl přes ruská kontrolní stanoviště, abych se dostal do opuštěného a okupovaného města Gori, pšeničná pole podél hlavní silnice hořela, neboť je zapálili ruští vojáci. (Nejnezapomenutelnější zážitek: opilí ruští vojáci v& ukradených gruzínských uniformách – „protože jsou lepší než naše“.)

Invaze Ruska do Gruzie proměnila strategickou krajinu. Zatímco však dnes Západ debatuje, jak „potrestat Rusko“, je životně důležité mít na paměti, že hlavní fronta se stále nachází v& Gruzii. Řeči o tom, že se Rusku odebere pořadatelství zimních olympijských her v& roce 2014 nebo že bude tato země vypoklonkována ze skupiny G8, sice mohou (nebo nemusí) mít na Kreml určitý dopad, avšak tím nejdůležitějším, co nyní Západ může udělat, je posílit vládu v& Tbilisi. Rovnice je jednoduchá: pokus Saakašvili přežije, Vladimir Putin prohraje.