Co je špatného na Turecku?

Šestnáctého prosince předstoupí před istanbulský soud jeden z nejslavnějších tureckých spisovatelů Orhan Pamuk, aby čelil obvinění z „urážky národní identity“, které se prý dopustil tím, že se vyslovil pro otevřenou diskusi o turecké genocidě půldruhého milionu Arménů v letech 1915 a 1916. Pamukovi teď hrozí tříleté vězení. Turecká snaha pokutovat a zavírat do vězení ty, kdo se nedrží oficiální linie, mne vede k přesvědčení, že jsem se zachoval správně, když jsem se stavěl proti zahájení přístupových jednání této země s Evropskou unií.

V prosinci 1999 udělila Evropská rada Turecku status kandidátské země EU, z čehož logicky vyplývalo, že Turecko k nějakému blíže nespecifikovanému datu vstoupí do unie. Rada následně požádala Evropskou komisi, aby do října 2004 rozhodla, zda Turecko dostatečně plní politická kritéria členství – včetně demokracie, vlády zákona a respektu vůči právům etnických menšin. Jednalo se o jedno z posledních rozhodnutí komise Romana Prodiho, jejímž jsem byl členem. Ze třiceti členů komise jich 29 konstatovalo, že Turecko plní kritéria dostatečně, a jednání tak mohou pokračovat. Jediný já jsem s tím nesouhlasil.

Mé rozhodnutí přitom utvářela zpráva samotné komise, kterou připravil Günter Verheugen, tehdejší komisař pro rozšíření EU. Tato zpráva se zmiňuje, že v roce 2003 podalo v členských zemích EU žádost o azyl 21 370 Turků a 2 127 žádostí bylo přijato. I vlády samotné EU jinými slovy uznaly, že turecká vláda v roce 2003 perzekvovala více než dva tisíce vlastních občanů.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/25c7gS0cs