0

Co je špatného na etnickém profilování

BRUSEL – Když před několika lety figurovaly na prvním místě francouzských zpráv terorismus, přistěhovalectví a nepokoje na předměstích Paříže, svěřil se jeden francouzský policista výzkumnému pracovníkovi: „Vezmete-li v úvahu různé úrovně nelegálního obchodu, očividně ho mají na svědomí černoši a Arabové. Když jste na silnici a spatříte černocha nebo muže s arabskými rysy, řeknete si: ,Ten nevypadá jako Francouz,‘ a pak ho třeba zastavíte a požádáte o doklady.“

Tento policista popisoval učebnicový příklad „etnického profilování“: příslušníci bezpečnostních složek nepoužívají při rozhodování, koho zastaví, prohledají nebo zadrží, konkrétní informace o chování, nýbrž stereotypy. Etnické profilování je v Evropě nezákonné. Při zadržování zločinců je neúčinné a v boji proti terorismu kontraproduktivní. Policisté po celé Evropě ho však používají dál.

Neúčinnost etnického profilování vyšla plně najevo počátkem května, kdy britská vláda zveřejnila údaje, podle nichž z více než 117 000 policejních kontrol provedených v letech 2007 a 2008 vedlo pouze 72 kontrol k zatčení za trestné činy související s terorismem. Ostatní velké evropské země neshromažďují údaje o policejních kontrolách provedených podle etnického nebo náboženského založení kontrolovaného. Soukromý výzkum a nepřímé zprávy však skýtají děsivě podobný obrázek.

Rozsáhlý datový výzkum provedený v letech 2001 až 2003 v Německu prošel osobní informace o 8,3 milionech občanů a neodhalil mezi nimi jediného teroristu. Kontroly a prohlídky prováděné v Evropě v rámci protiteroristického boje přinesly jen málo obvinění a žádné usvědčení z teroristických aktivit. Studie provedené nezávisle na sobě ve Velké Británii, Nizozemsku, Švédsku a Spojených státech dospěly k závěru, že etnické profilování je mrháním času i prostředky.