Začít od nuly?

MOSKVA – Nástup kremelského vůdce bez původu v KGB, prezidenta Dmitrije Medveděva, vyvolal ve spojení s hospodářskou krizí úvahy o tom, že až Moskvu navštíví americký prezident Barack Obama, uvidí zemi na pokraji nového politického tání, jakési oživené perestrojky . Začít ale ve vztazích mezi USA a Ruskem od nuly může být těžší, než si Obama a jeho tým představovali.

Ruští (či sovětští) předáci volí perestrojku či tání, jedině pokud je k tomu donutí zoufalé poměry, které ohrožují přežití režimu. Jako katalyzátor tání po Stalinovi zapůsobila na Nikitu Chruščova atmosféra smrtelného strachu, vzájemného podezírání a nenávisti uvnitř komunistické elity. Pro Michaila Gorbačova se v 80. letech katalyzátorem jeho perestrojky stala sílící ekonomická paralýza SSSR.

Záměr udržet se u moci byl pro oba muže nejvyšší prioritou. Měnit systém a uvolnit sevření otěží moci byl riskantní tah, který mohl podlomit jejich autoritu. Jenže rizika nečinnosti se zdála ještě větší. Po rozhodnutí pokusit se o změnu byli oba nakonec proti své vůli přinuceni předčasně opustit svůj post.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/CQvcWYs/cs;