0

Co dál po referendu v Likudu?

Návrh ministerského předsedy Ariela Šarona na jednostranné stažení Izraele z pásma Gazy a části Západního břehu byl v referendu uvnitř jeho vlastní strany Likud drtivou většinou hlasů zamítnut. To se jeví jako pokořující porážka. Přesto událost nejspíš Šaronův záměr plán uskutečnit postihne jen málo, ba možná vůbec.

Na první pohled to vypadá překvapivě, neboť premiér před referendem řekl, že se jeho výsledku podřídí. Šaronovi je však 75 let a za dva roky zřejmě odejde do penze. Je pevně rozhodnut, že se plán stane jeho politickým odkazem. Vzhledem k tomu, že k vnitrostranickému referendu neexistuje precedent, může tvrdit, že jej výsledek hlasování nezavazuje.

Šaron si navíc dal záležet, aby plán podpořili jeho hlavní straničtí rivalové, především bývalý ministerský předseda Benjamin (Bibi) Netanjahu. Ti se mu teď coby šampióni opozice uvnitř Likudu postavit nemohou.

Ač ze strany možná vystoupí někteří členové, Šaron si nad ní snadno udrží kontrolu. Navíc, mnozí Šaronovi příznivci, rozpolcení tím, co se jim při zvažování plánu jevilo jako kombinace zisků a ztrát, buď zůstali doma, nebo dokonce hlasovali proti návrhu, přesto ale Šarona chtějí za svého lídra.