0

Které zprávy hýbou trhy?

Akciové trhy ve většině světa vykazují přibližně od 10. května prudké rostoucí poklesy; k hlavní části propadu došlo během dvoutýdenního období zhruba do 23. května, avšak ceny nadále v průměru klesají. Znamenají potíže na světových akciových trzích potíž pro světovou ekonomiku?

Podívejme se na nejsilnější propady. Z indexů významnějších zemí došlo k největšímu zhroucení v Indii, kde od 10. května do 22. května spadly ceny akcií o 16,9%. Pohroma na druhé straně planety byla bezmála stejně velká a horní a dolní maxima se od úrovní v Indii lišily o den či o dva: v Argentině ceny akcií klesly o 16,1%, v Brazílii o 14,7% a v Mexiku o 13,8%.

Evropské trhy také utrpěly velké ztráty. Ve Švédsku od 9. května do 22. května ceny akcií spadly o 15,2%; během téměř totožného období klesly ceny o 9,7% v Německu, o 9,4% ve Francii a ve Velké Británii a o 9,3% v Itálii. Obdobně se ceny akcií v Asii během téměř shodného období propadly z nejvyšších na nejnižší hodnoty o 11,5% v Koreji, o 9,3% v Hongkongu a o 8% v Japonsku.

Mnozí komentátoři se snaží spojovat tyto události s děním ve Spojených státech. Ceny amerických akcií však klesly mezi 9. květnem a 24. květnem jen o 5,2%. Za globálním poklesem se nezdá být ani Čína, neboť tamní ceny akcií se ve skutečnosti během tohoto období zvýšily.