singer187_ WILLIAM WESTAFP via Getty Images_melbourne lockdown William West/AFP via Getty Images

Izolovat, nebo neizolovat?

MELBOURNE – Poslední tři měsíce se téměř pětimilionová metropolitní oblast Melbourne, hlavního města australského státu Victoria, nachází v jedné nejpřísnějších izolací na světě. Občané smějí vycházet z domu jen na nákupy základních potřeb, za lékařskou péčí, za péčí o jiné osoby, za každodenním cvičením, které smí trvat maximálně dvě hodiny denně, a na cestu do práce, pokud nemohou pracovat z domova. Cesty delší než pět kilometrů či za hranice metropolitní oblasti jsou zakázané. Lidem, kteří tato nařízení poruší, rozdává policie vysoké pokuty.

Vláda ve státě Victoria nařídila izolaci 5. července v návaznosti na den, kdy bylo v tomto svazovém státě s 6,7 miliony obyvatel zaznamenáno 191 nových případů nemoci COVID-19 – což byla nejvyšší denní hodnota od začátku pandemie. Vzestup dosáhl vrcholu 30. července v podobě 723 nových případů a poté začala křivka klesat. Do 4. října se čtrnáctidenní klouzavý průměr snížil na 12.

V době psaní tohoto článku zaznamenal stát Victoria přes 20 000 případů a 800 úmrtí. Všechny ostatní australské státy měly dohromady méně než 7000 případů a do stovky úmrtí, takže lze doufat, že by Austrálie mohla koronavirus eliminovat, podobně jako k tomu má blízko sousední Nový Zéland.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/IJDcCaAcs