Co je to Západ?


PAŘÍŽ – Všichni lidé všude na světě už někdy slyšeli o „střetu civilizací“. Tento koncept Samuela Huntingtona se stal téměř univerzálním. V 50. letech zaznamenal francouzský ekonom Alfred Sauvy srovnatelný úspěch s výrazem „třetí svět“. Jedním z důvodů, proč se tyto fráze setkávají se všeobecnou akceptací, je absence jejich jasné definice. „Střet civilizací“, který má v podstatě podobu Západu proti zbytku světa, údajně popisuje svět takový, jaký je. Ve skutečnosti je však Západ neuchopitelný – zahrnuje obrovské množství oblastí, aniž popisuje jejich jednotící charakteristiku.

Čím přesně je tedy Západ? Co znamená westernizace? Proč je Japonsko pokládáno za západní zemi, zatímco Čína ne? Kde přesně stojí Šanghaj? Je součástí Západu i Rusko?

Z těchto nejistot můžeme vyvodit závěr, že Západ není geografickou entitou. Jako myšlenkový pojem se zřejmě poprvé vyčlenil před 25 staletími, kdy Řekové sami sebe pokládali za západní, nikoliv orientální Peršany. A protože Západ od té doby ztratil jakoukoliv zřetelnou územní základnu, stal se výraz „Západ“ univerzálním, nikoliv lokálním pojmem.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/jBLZKII/cs;