0

Jaká je udržitelná hodnota dolaru?

Jak hluboko ještě dolar klesne? Nebo se propadl natolik, že se teď už začne vracet na vyšší úroveň?

Pro návštěvníky Spojených států pocházející z Evropy nebo Asie jsou americké ceny výrazně nižší než ceny u nich doma. Ubytování v hotelu nebo večeře v New Yorku se v porovnání s cenami v Londýně, Paříži nebo Tokiu jeví jako láce. Na nákupech před odletem domů se cizinci obtěžkávají celou paletou výrobků.

Navzdory tomuto velice hmatatelnému důkazu by ale bylo chybou usuzovat, že americké zboží je při stávajících směnných kurzech tak levné, že dolar musí jít ze současné úrovně nahoru. Přestože snad zboží a služby, jež turisté nakoupí, vyjdou v USA levněji než v zahraničí, celková cena amerických produktů je stále příliš vysoká na to, aby umazala enormní obchodní nerovnováhu mezi USA a zbytkem světa.

Ovšemže, klesající dolar v posledních několika letech zajistil americkým výrobkům vyšší konkurenční schopnost a vyvolal prudký nárůst reálné hodnoty amerických exportů – za poslední tři roky o víc než 25%. Deficit obchodu v roce 2007 se nicméně udržel na více než 700 miliardách dolarů čili 5% HDP.