0

Co se stalo Muhammadu al-Hanášímu?

NEW YORK – Muhammad al-Hanáší byl jedenatřicetiletý jemenský občan zadržovaný sedm let bez obžaloby v zálivu Guantánamo. Letošního 3. června, právě když jsem s dalšími novináři byla na Guantánamu na návštěvě, tamní tiskový odbor vydal lakonické oznámení, že al-Hanáší byl ve své cele nalezen mrtvý – „zjevná sebevražda“.

Můj komerční let byl zrušen, a tak mě zpátky do Spojených států vzal vojenský dopravní letoun. Náhodou jsem seděla vedle vojenského lékaře, který přiletěl, aby provedl pitvu al-Hanášího. Kdy proběhne vyšetřování jeho smrti, zeptala jsem se. „Tohle už bylo vyšetřování,“ odpověděl. Armáda prošetřila armádu.

Tato „zjevná sebevražda“ se mi okamžitě zdála podezřelá. Ty cely jsem si právě procházela: je doslova nemožné se v nich zabít. Interiér vypadá jako vnitřek hladké plastové nádoby, nejsou tu žádné pevné hrany, háčky jsou vyklápěcí, lůžkoviny, jimiž by se člověk mohl uškrtit, chybí. Je teoreticky možné mlátit hlavou o zeď, až se člověk zabije, ptala jsem se doktora. „Kontrolují vězně každé tři minuty,“ řekl. Tak to byste museli být rychlí.

Po kratším průzkumu ten příběh zaváněl ještě víc. Jak se ukázalo, zadržovaní si al-Hanášího zvolili za svého zástupce. (Ženevské konvence takový postup vyžadují, ale USA jej nijak formálně neuznaly.) Al-Hanáší jako určený zástupce věděl, kdo z vězňů tvrdil, že byl mučen nebo týrán a kým.