Co chce Hamas

Ve své snaze vytvořit vládu pro palestinská území se Hamas podle všeho drží spíše biblických veršů v Kazateli než přání Čtyřky (Spojených států, Ruska, Evropské unie a Organizace spojených národů), pověřené úsilím o překlenutí izraelsko-palestinského sporu. „Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas,“ postihuje dobře současnou agendu Hamasu, jenž má jiné priority i časový rámec než mezinárodní společenství, které jej tlačí k okamžitým politickým deklaracím, především ohledně uznání práva Izraele na existenci.

Hamas chápe politické závazky, jimž musí dostát, aby byl plně přijat do světového společenství, ale jeho předáci raději vyčkávají, až budou plně zmocněni, než začnou tyto otázky promýšlet. Navíc se Hamas, tak jako většina Palestinců, snaží vyhodnotit nejlepší cestu vpřed v mírovém procesu. V jejich očích současný proces zapříčinil letitou nečinnost v jednáních, což umožnilo přetrvávající okupaci a zcizování palestinské půdy.

Lídři Hamasu například poukazují na to, že během posledního roku, kdy byl u moci umírněný Mahmúd Abbás, s ním Izraelci vůbec nejednali. Z jejich pohledu tedy Izrael nehodlá spěchat s vyjednáváním s jakoukoli palestinskou samosprávou, ať už právo Izraele na existenci uznává, nebo ne.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/0Hk1HdScs