Co chce Amerika?

Schůzce lídrů nejbohatších zemí světa ve francouzském Evianu bude vévodit jedna nevyřčená otázka: Co chce ve světě prosadit Amerika? Mohlo by tedy být k užitku nastínit zásady a úmysly, jimiž se řídí zahraniční politika USA.

Zaprvé platí, že rozporuplnost není nectnost. Při tvorbě zahraniční politiky je proměnlivost skutečně často kladem. Nemluvím o zásadách, ale o politice. Přístup USA ke světu není uniformní. Události z Iráku by se neměly horlivě interpretovat jako neměnná šablona americké politiky vůči zemím, které vyvíjejí zbraně hromadného ničení, podporují terorismus nebo upírají lidem svobodu.

V Iráku USA použily sílu jako poslední možnost, a to proti zemi se zřetelně agresivní minulostí a poté, co se značnou měrou vytvořil mezinárodní konsenzus o tom, co měl Irák udělat. Abychom se vypořádali s výzvami, jež představuje Severní Korea, Írán, Sýrie či další oblasti, bude zapotřebí různých politických přístupů, šitých na míru dané místní, regionální a mezinárodní skutečnosti.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/ZR0Uor5/cs;