5

Přes útes kráčíme

BERKELEY – Nestane-li se něco nečekaného, pak mnohá snížení daní uzákoněná ve Spojených státech během posledních dvanácti let – z nichž všechna mají výslovně dočasný charakter – na počátku roku 2013 současně vyprší. Americké daňové sazby se přes noc vrátí na hodnoty z Clintonovy éry.

Některá tato snížení byla zavedena v rámci boje proti tomu, co bylo před čtyřmi lety vnímáno jako dočasné zpomalení. A ačkoliv je jejich stoupenci chtěli učinit trvalými, díky tvrzení, že jsou jen dočasná, se mohly obcházet procedurální požadavky v legislativním procesu, které demokraté nastolili v marné snaze zaručit fiskální příčetnost.

Okamžité zvýšení daňových sazeb však představuje jen jednu část příběhu. Současně vstoupí v platnost automatické škrty v obranném rozpočtu a „nemandatorních“ domácích výdajích – na nichž se v létě roku 2011 dohodli demokraté s republikány.

Pokud se tato zvýšení daní a výdajové škrty zkombinují s ustanoveními „Obamacare“ – zdravotnické reformy v USA, kterou prosazuje prezident Barack Obama –, pak k 1. lednu 2013 vymizí dlouhodobý strukturální rozpočtový deficit Spojených států. Obnovené daňové sazby v dohledné budoucnosti postačí k podpoře amerického obranného establishmentu, nafukujícího se amerického systému sociálního pojištění i skromného – byť nedostatečného a suboptimálního – objemu dalších „nemandatorních“ federálních výdajů. Americký poměr státního dluhu k HDP nastoupí na cestu poklesu ze současných 75% na 50% do roku 2035. USA navíc začnou do roku 2015 vykazovat primární rozpočtové přebytky – fiskální bilance minus úrokové platby ze stávajícího dluhu.