Co stojí za chaosem v Bolívii

Okolnostmi vynucená rezignace bolivijského prezidenta Gonzala Sáncheze de Lozady, k níž došlo po měsíci násilných demonstrací, představuje tragický milník, jehož význam chudou zemi dalece přesahuje. Bolivijský státní a politický kolaps je dalším živým příkladem bídy zahraniční politiky USA.

Sánchez de Lozada je jeden z opravdových latinskoamerických hrdinů, předák, jenž během posledních dvaceti let, zahrnujících jeho dvě prezidentská období, napomohl zavedení demokracie a vzniku mírného, ač křehkého hospodářského růstu. Přesto teď z Bolívie uprchl kvůli obavám o vlastní život. Na tomto konsternujícím zvratu se významně podílela i arogance a přehlížení ze strany USA.

Téměř celá Jižní Amerika je poslední dobou ekonomicky neklidná kvůli vysoké nezaměstnanosti, rostoucí chudobě a vyostřujícím se sociálním nepokojům. Argentina v posledních třech letech zažila hospodářský kolaps a čtyři prezidentské pády. Brazílie bojuje s recesí a rostoucí nezaměstnaností. Politické systémy v Peru, Ekvádoru a ve Venezuele se rozpadly. Kolumbie je v otevřené občanské válce.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/saqFss5/cs;