Jak uvažují kupci vlastního bydlení?

Mnohá místa po celém světě procházejí už od konce 90. let boomem obytné zástavby. Jak jsem prohlásil už loni ve druhém vydání své knihy Irrational Exuberance (Iracionální rozjařenost), tento boom pramení ze spekulativních investic obyčejných kupců domů a bytů, poháněných do značné míry celosvětovým dojmem, že zvítězil kapitalismus a že všichni lidé se o sebe musí postarat pořizováním realit. Přesvědčeni, že soukromé vlastnictví se stalo předpokladem prozíravého bydlení, kupci šroubují ceny domů a bytů.

Navíc dnes k rychlejšímu navyšování cen vlastního bydlení často vede strach, že je třeba chytnou se boomu dřív, než bude pozdě. Taková je nesporně psychologie trhu v Číně a Indii, kde se všeobecně očekává, že překotně rostoucí příjmy a nově úspěšní lidé vyvinou na trzích tlak ohledně půdy, nemovitostí i stavebních materiálů. Konjunktura realit v největších městech těchto zemí trvá už celé roky. Navzdory některým známkám oslabení v Číně – kupříkladu šanghajský trh je s cenami nízko – je růst cen ve většině míst země stále masivní.

Avšak boom vyvolaný takovýmito přesvědčeními nemůže trvat napořád, neboť ceny nemohou věčně stoupat a známky tvrdého přistání už se objevují. Ve Spojených státech noviny a časopisy v posledních několika měsících šíří zprávy, že dekádu trvající boom cen vlastního bydlení je možná u konce a že bublina může začít praskat. Psychologie se znenadání proměnila a probudila všeobecný strach z prudkých propadů cen domů a bytů v USA.

https://prosyn.org/h10veadcs