Muslim woman Hani Amir/Flickr

Politika islamofobie

NEW YORK – K politické katastrofě vede mnoho cest: chamtivost, nabubřelost, charisma demagoga, ale snad nejnebezpečnější je strach. Když lidé panikaří, může je ovládnout hysterie a ta často vede k hromadnému násilí. Když politici přesvědčí lid, že se ocitá v boji na život a na smrt, že přežití je otázkou „my, nebo oni,“ začne být možné všechno.

Adolf Hitler spojil všechny prvky politické katastrofy: nabubřelostí, charismatem, nenasytností a představou, že „Árijci“ a Židé zápasí v bitvě o přežití. Samozřejmě že nikdo z demagogů na dnešním Západě – od Donalda Trumpa ve Spojených státech po Marine Le Penovou či Geerta Wilderse v Evropě – nelze srovnávat s Hitlerem. Nikdo z nich neprosazuje diktaturu, natož masové vraždění. Rozhodně však probouzejí politiku strachu.

Trump rovněž povzbuzuje chamtivost, když se otevřeně vychloubá svým bohatstvím, a nějak se mu podařilo vycizelovat výstřední namyšlenost a zaujímání protichůdných postojů v bizarní formu charismatu. Na jednu stranu slibuje, že vyřeší všechny problémy světa a Číně, Rusku, Islámskému státu a všem ostatním ukáže, kdo je tu pánem. Na druhou stranu tvrdí, že jeho obrovská a mocná země nemůže přijímat zoufalé uprchlíky ze Sýrie, protože muslimští uchazeči o azyl, varuje Trump, by mohli zinscenovat „jeden z velkých vojenských převratů všech dob“.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/fjcq4Sj/cs;