UkraineMeeting_EEAS_Flickr EEAS/Flickr

Co Západ dluží Ukrajině

WASHINGTON, DC – Ukrajina dnes možná nefiguruje v tolika novinových titulcích jako před rokem, avšak tamní krize zdaleka neskončila. Poslední dohoda o příměří, uzavřená v únoru v Minsku, ruskou vojenskou agresi omezila, ale nezastavila. A přestože má stabilizační program, na němž se Ukrajina minulý měsíc dohodla s Mezinárodním měnovým fondem, vyšší sílu než loňská dohoda – zahrnuje totiž jak další finance od MMF, tak i důvěryhodnější plán hospodářských reforem na straně vlády –, k nápravě ekonomiky země nebude stačit. Ukrajina se ve skutečnosti potřebuje vymanit ze starého sovětského uspořádání – a k tomu potřebuje pomoc Západu.

Ukrajině se nikdy nepodařilo obnovit po pádu Sovětského svazu svou státnost. Místo toho držely moc – a většinu bohatství – staré sovětské elity prostřednictvím korupčních praktik, které zakořenily v ekonomice a politickém systému země. Reformovat obojí bude těžký úkol – úkol, k jehož splnění se ukrajinští představitelé nedávno zavázali.

Od února loňského roku, kdy parlament schválil více než dvoutřetinovou většinou hlasů odstavení tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče od moci, se na Ukrajině konaly volby do obou institucí. Stovky nejvyšších představitelů nahradili mladí, na Západě vzdělaní profesionálové a vláda dnes horečně pracuje na zavedení hlubokých a obsáhlých reforem včetně nového zákona o veřejných zakázkách a balíku protikorupční legislativy. Desítky nadbytečných inspekčních agentur byly zrušeny, což podstatně snížilo regulační zátěž. Právě minulý měsíc propustil prezident Petro Porošenko guvernéra dněpropetrovského regionu, magnáta a miliardáře Igora Kolomojského.

https://prosyn.org/0PYHFM1cs