Od Mnichova ke Kyjevu

BRATISLAVA/PRAHA – Když se na podzim 1938 britský premiér Neville Chamberlain vrátil z Mnichova oznamujíc, že přináší „mír naší době“,  odmítl  Winston Churchill volbu, kterou právě Británie a Francie učinili, legendárním výrokem:  “Měli jste možnost vybrat si mezi válkou a ztrátou cti. Vybrali jste si ztrátu cti a budete mít válku.“

 V konfrontaci s podobnou volbou v případě války na Ukrajině  britský premiér David Cameron,  francouzský prezident François Holland, německá kancléřka Angela Merkel a prezident USA Barack Obama bohužel též zvolili  ztrátu cti. Je  je  to dnes Ukrajina, kterou devastuje válka, zatímco Evropa stojí stranou, jakkoli  zjevně  se tím podkopává její vlastní bezpečnost a hodnoty.

V otevřeném dopise klíčovým vůdcům Evropy a USA je žádá sto třicet českých a slovenských prominentních osobností, aby opustili  cestu ústupků agresorovi.Jako občané nástupnických států Československa, které dostalo na Mnichovské konferenci smrtelnou ránu, cítíme zvláštní odpovědnost za to, abychom k tomu řekli své.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/qtikYgl/cs;