Od Mnichova ke Kyjevu

BRATISLAVA/PRAHA – Když se na podzim 1938 britský premiér Neville Chamberlain vrátil z Mnichova oznamujíc, že přináší „mír naší době“,  odmítl  Winston Churchill volbu, kterou právě Británie a Francie učinili, legendárním výrokem:  “Měli jste možnost vybrat si mezi válkou a ztrátou cti. Vybrali jste si ztrátu cti a budete mít válku.“

 V konfrontaci s podobnou volbou v případě války na Ukrajině  britský premiér David Cameron,  francouzský prezident François Holland, německá kancléřka Angela Merkel a prezident USA Barack Obama bohužel též zvolili  ztrátu cti. Je  je  to dnes Ukrajina, kterou devastuje válka, zatímco Evropa stojí stranou, jakkoli  zjevně  se tím podkopává její vlastní bezpečnost a hodnoty.

V otevřeném dopise klíčovým vůdcům Evropy a USA je žádá sto třicet českých a slovenských prominentních osobností, aby opustili  cestu ústupků agresorovi.Jako občané nástupnických států Československa, které dostalo na Mnichovské konferenci smrtelnou ránu, cítíme zvláštní odpovědnost za to, abychom k tomu řekli své.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/qtikYglcs