pazarbasioglu1_peshkov_worldmapdownarrowsdigital peshkov/Getty Images

Špatné zprávy pro nejchudší lidi světa

WASHINGTON – Globální ekonomická nálada hořkne. Na setkání v japonské Fukuoce počátkem června varovali ministři financí a guvernéři centrálních bank států skupiny G20, že hospodářský růst zůstává slabý a stále hrozí riziko poklesu. Jen pár dní před touto schůzkou snížila Světová banka prognózu globálního růstu pro rok 2019 na 2,6% – což je nejnižší míra za poslední tři roky – a předpověděla, že růst v letech 2020-2021 zůstane vlažný.

V těchto titulcích se skrývá ještě chmurnější příběh: zhoršující se osud nejchudších lidí světa. Slabší globální ekonomika jim únik z chudoby ještě více ztěžuje a svět musí podpořit řadu smělých politik, aby jim pomohl.

Z nedávných zkušeností víme, co je zapotřebí udělat. V letech 2001 až 2019 se počet nízkopříjmových zemí – kde je roční příjem na obyvatele nižší než 995 dolarů – snížil téměř o polovinu (z 64 na 34), protože 32 nízkopříjmových zemí dosáhlo středněpříjmového statusu, přičemž do skupiny nízkopříjmových zemí přibyly pouhé dva nové státy. Tento pozoruhodný pokrok za jedinou generaci – výsledek silného růstu, kvalitnější politiky a v některých případech i prostého štěstí – vyzdvihl z chudoby miliony lidí.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/KOULFRics