Lekoli River in the Congo River basin Education Images/Getty Images

Voda jako mírová síla

MUMBAÍ – K výměně stráží ve 38. poschodí budovy Organizace spojených národů v New Yorku, kde funkci generálního tajemníka OSN od Pan Ki-muna převzal António Guterres, došlo v době, kdy představa míru a konfliktu prochází jemnou proměnou. Konkrétně se začíná náležitě uznávat úloha přírodních zdrojů, zejména vody.

Tato změna pomalu přicházela už dlouho. Pan i jeho předchůdce Kofi Annan už zhruba dvě desítky let tvrdí, že ochrana a sdílení přírodních zdrojů, zejména vody, má pro mír a bezpečnost zásadní význam. Až loni v listopadu však téma získalo všeobecné uznání, když Senegal, předsedající ten měsíc Radě bezpečnosti OSN, uspořádal vůbec první oficiální debatu OSN o vodě, míru a bezpečnosti.

Na debatě, otevřené všem členským státům OSN, se sešli zástupci 69 vlád, kteří společně vyzvali, aby se voda změnila z potenciálního zdroje krize v nástroj míru a spolupráce. Několik týdnů nato Guterres jmenoval svou náměstkyní Aminu Mohammed, bývalou nigerijskou ministryni životního prostředí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/SQAtAE1/cs;